Seat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Seat Altea ) Kupno Seata Altea - 1.9 TDI czy 2.0 TDI? Proszę o pomoc!!



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Altea ) Oceń swoje auto
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Fado365

Czytelnik



Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Oleśnica
Posiadane auto: brak
Piwa: 0/0
Wysłany: Sro 04 Mar 2015, 23:10
Temat postu:

Kupno Seata Altea - 1.9 TDI czy 2.0 TDI? Proszę o pomoc!!


Witam.
Rozglądam się po DE za Seatem Alteą, ( NIE XL ). Moje pytanie. Który silnik wybrać? 1.9 TDI 105 KM czy 2.0 TDI 140 KM. Znajomy ma tą drugą, śmiga po prostu wyśmienicie, szybka, dynamiczna i ekonomiczna. Moje pytanie, czy faktycznie tak sie psuje jak mówią? Ta kolegi od 5 lat jeździ bez wkładu finansowego ( 2004 rok, 210 tys przebiegu ). Który silnik polecicie dla dorosłej kobiety, której ja często będe zabierał samochód ( 19 lat).
Słyszałem opinie że 1.9 TDI nie jedzie, nie zbiera sie, stwarza małe problemy przy wyprzedzaniu na krótkich odcinkach. Potrzebuje samochodu dynamicznego, ale dosyć ekonomicznego. Czy różnice w cenach i awaryjności między 2.0 a 1.9 są tak duże, że pomimo wolniejszej jednostki powinienem wybrać 1.9? Czekam na opinie !
Poszukiwany rocznik - 2004 - 2006.
Powrót do góry
gadu-gadu
jack666

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 477
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: była Altea 1,9tdi 2009 jest VW Sportsvan 2016; Mii 2014
Piwa: 21/0
Wysłany: Czw 05 Mar 2015, 14:44
Temat postu:

Re: Kupno Seata Altea - 1.9 TDI czy 2.0 TDI? Proszę o pomoc!!


Fado365 napisał:
Witam.
Rozglądam się po DE za Seatem Alteą, ( NIE XL ). Moje pytanie. Który silnik wybrać? 1.9 TDI 105 KM czy 2.0 TDI 140 KM. Znajomy ma tą drugą, śmiga po prostu wyśmienicie, szybka, dynamiczna i ekonomiczna. Moje pytanie, czy faktycznie tak sie psuje jak mówią? Ta kolegi od 5 lat jeździ bez wkładu finansowego ( 2004 rok, 210 tys przebiegu ). Który silnik polecicie dla dorosłej kobiety, której ja często będe zabierał samochód ( 19 lat).
Słyszałem opinie że 1.9 TDI nie jedzie, nie zbiera sie, stwarza małe problemy przy wyprzedzaniu na krótkich odcinkach. Potrzebuje samochodu dynamicznego, ale dosyć ekonomicznego. Czy różnice w cenach i awaryjności między 2.0 a 1.9 są tak duże, że pomimo wolniejszej jednostki powinienem wybrać 1.9? Czekam na opinie !
Poszukiwany rocznik - 2004 - 2006.


Niestety muszę potwierdzić fakt, że 1,9 nie jedzie ani w mieście ani w trasie. Za słaby silnik do tego samochodu.
Do tego przy większych prędkosćiach robi się głośno w środku i jazda autostradą 140-150 już zaczyna być nieprzyjemna a doddatkowo paliwożerna.
Powrót do góry
Zgrabny

Debiutant



Dołączył: 13 Lut 2015
Posty: 14
Skąd jesteś (miejscowość / region): Tarnowskie Góry
Posiadane auto: poprzednio: Seat Altea XL, Reference, 1.9 TDI, 2007; teraz: Seat LEON, Reference, 1.2 TSI, 2017
Piwa: 0/1
Wysłany: Czw 05 Mar 2015, 23:13
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Kupno Seata Altea - 1.9 TDI czy 2.0 TDI? Proszę o pomoc!!


Prze ostatnie kilkanaście lat używałem wielu samochodów służbowo i prywatnie, m.in.: astra I 1,7 td, octavia 1,9 tdi 90km, thalia 1,4, focus III 2,0 tdci 140 km, audi a4 1,8 125 km, avensis III 2,0 d 136 KM, astra IV 2.0 d 160 km, insignia 2,0 d 163 km - dwie sztuki, volvo v 60 2,0 d 165 km itd, każdym kilkadziesiąt tys km...
Aktualnie ( przerwa w pracy) jeżdżę prywatną alteą xl 1.9 105 km i... uważam, że niczego jej nie brakuje, jak chodzi o spontaniczność w przyśpieszeniu. Głośno jest, ale jak wejdziecie do nowej insigni to przy 160-180 też jest głośno. Problem jest raczej przy 50-90 Smile. Silnikowi brakuje kultury pracy, ale mocy (jak na polskie drogi) nie. Co do wyboru 2,0 czy 1,9 - dla mnie informacje o możliwych awariach 2.0 tdi PD ( i to wszędzie) są dyskwalifikujące. Dlatego szukałem 1,9 - lubię dieslami jeździć z racji momentu obrotowego. Koszty przy awarii 2,0 tdi PD są przerażające. Co do 1,9 TDI - trzeba się jedynie wystrzegać silnika o oznaczeniu BXE, łuszczy się metal z panewek i potrafi zmielić silnik...
A tak na marginesie to najlepiej wspominam poczciwą octavię I 1,9 tdi za solidność i focusa 2,0 140 km - jeździł jak gokart, chociaż był kombi...
Tak więc według mnie 1,9 jak najbardziej się nadaje. Zresztą da się go "zczipować" do 140 km i znosi to (podobno - jestem przed) całkiem dobrze.
Powrót do góry
jack666

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 477
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: była Altea 1,9tdi 2009 jest VW Sportsvan 2016; Mii 2014
Piwa: 21/0
Wysłany: Pią 06 Mar 2015, 21:47
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Kupno Seata Altea - 1.9 TDI czy 2.0 TDI? Proszę o pomoc!!


Zgrabny napisał:
jeżdżę prywatną alteą xl 1.9 105 km i... uważam, że niczego jej nie brakuje, jak chodzi o spontaniczność w przyśpieszeniu. Głośno jest, ale jak wejdziecie do nowej insigni to przy 160-180 też jest głośno. Problem jest raczej przy 50-90 Smile. Silnikowi brakuje kultury pracy, ale mocy (jak na polskie drogi) nie.Tak więc według mnie 1,9 jak najbardziej się nadaje. Zresztą da się go "zczipować" do 140 km i znosi to (podobno - jestem przed) całkiem dobrze.


No cóż, kwestia oczekiwań. Jednak co do mocy i przyspieszenia to bym polemizował - 13 sekund do setki to jednak dość słaby wynik. Do tego by przyzwoicie przyspieszał trzeba trzymać obroty pod 2,5 tys. by jakoś reagował na wciśnięty gaz.
Ale chyba najlepiej jakby ktoś kto chce kupić taki samochód sam się przejechał i osobiście ocenił czy osiągi mu odpowiadają.
Powrót do góry
Fado365

Czytelnik



Dołączył: 04 Mar 2015
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Oleśnica
Posiadane auto: brak
Piwa: 0/0
Wysłany: Pią 06 Mar 2015, 22:10
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Kupno Seata Altea - 1.9 TDI czy 2.0 TDI? Proszę o pomoc!!


A jak wygląda ta sprawa z czipowaniem 1.9? Czy silnik w jakiś sposób odczuwa to pod względem awaryjności? Co z elastycznością silnika? I mniej więcej, ile to kosztuje? To jest tak, za 1.9 zdecydowanie przemawia bezawaryjność, ale boje sie tych 105km, tego że czasami przy wyprzedzaniu będzie problem. 2.0 - większa awaryjność, ale przyspiesznie pięknie wgniata w fotel Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
Reklama








Wysłany: Pią 06 Mar 2015, 22:10
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
jack666

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 477
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: była Altea 1,9tdi 2009 jest VW Sportsvan 2016; Mii 2014
Piwa: 21/0
Wysłany: Pią 06 Mar 2015, 23:55
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Kupno Seata Altea - 1.9 TDI czy 2.0 TDI? Proszę o pomoc!!


Fado365 napisał:
A jak wygląda ta sprawa z czipowaniem 1.9? Czy silnik w jakiś sposób odczuwa to pod względem awaryjności? Co z elastycznością silnika? I mniej więcej, ile to kosztuje? To jest tak, za 1.9 zdecydowanie przemawia bezawaryjność, ale boje sie tych 105km, tego że czasami przy wyprzedzaniu będzie problem. 2.0 - większa awaryjność, ale przyspiesznie pięknie wgniata w fotel Wink


Daje się wyciągnąć ok. 135-140 KM i kilkadziesiąt Nm momentu więcej. Dodatkowo można próbować poprawić przebieg krzywej momentu by było go więcej na niższych obrotach.
Oczywiście zanim kupiłem alteę miałem jazdę próbną u dealera ale niestety nie da się wszystkiego sprawdzić przejeżdżając te kilka kilometrów jazdy próbnej do tego w mieście.
Wydawało mi się, że ten 1,9 tdi 105 KM jeździ nieźle ale niestety dopiero pierwsza dłuższa trasa pokazała braki tego silnika.
Poniżej cytat z tego co napisałem kiedyś na innym forum (altea miała wtedy 3,5 tys. przebiegu)
"Zrobiłem pierwszą długą trasę po naszych drogach i niestety ktoś dobierając skrzynię to tego silnika popełnił spory błąd. Przy 90 km/h na III biegu jest już prawie 4 tys. obrotów i przy przyspieszaniu od tej prędkości nie ma bardzo już dynamiki (kończy się przy 4,5 tys i trochę powyżej 100km/h), a na IV biegu reakcja na naciśniecie gazu jest opóźniona tak na moje oko ok. sekundy/półtorej co skutecznie uniemożliwia jakiekolwiek dynamiczne wyprzedzanie z marszu kogoś jadącego przed nami 90-100. Bo III słabo ciągnie do 110 i trzeba wrzucić IV co przy wyprzedzaniu nie jest korzystne (czas) a IV przy 90 jest zbyt "słaba" i rozpędzanie trwa (IV jest dobra ale od 120-130 w górę jak już się namyśli silnik by chcieć współpracować)
Co z tego wynika ? Trzeba się wlec w kolumnie i czekać na większą lukę by skakać pojedynczo do przodu bo nie ma jakiejkolwiek dynamiki (a te brakujące 2-3 sekundy to wtedy wieczność)
W benzynowej megance mającej 7 KM mniej i połowę momentu tego diesla, w takiej sytuacji, redukcja do III biegu pozwalała pociągnąć błyskawicznie od 90 do ponad 120 (do prawie 6,5 tys. obrotów) a i IV nie miała jakiejkolwiek zwłoki przy pełnym depnięciu na gaz przy 90.
W konsekwencji alteą nie daję rady tak jechać jak meganką bo jest to zbyt niebezpieczne."

I jeszcze jedna sprawa: być może ważna na niemieckich autostradach maksymalna szybkość z jaką udało się pojechać alteą to wg. GPS - 177 km/h (licznik pokazuje wtedy prawie 190) wiec i tutaj szału nie ma. Dodatkowo przy takiej stałej prędkości spalanie chwilowe wg. komputera waha się w okolicach 11 l/100km

Musisz się sam przejechać i subiektywnie ocenić charakterystykę tego silnika.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Altea ) Oceń swoje auto Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Seat Altea »

Opinie o samochodach Seat Altea - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Seat Altea ) Oceń swoje auto


SeatIbiza

13 800

2009r.

250 000 km

pomorskie

SeatAltea XL

10 900

2007r.

346 000 km

mazowieckie

SeatAltea XL

23 500

2010r.

186 000 km

pomorskie

SeatIbiza

14 800

2012r.

195 000 km

mazowieckie

SeatLeon

30 000

2019r.

215 000 km

lubelskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Klub Seata Ibiza   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System