Seat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Altea ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kerax

Dyskutant



Dołączył: 05 Wrz 2011
Posty: 52
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg Dolny
Posiadane auto: Seat Altea 1,6 2004
Piwa: 2/5
Wysłany: Pią 03 Maj 2013, 09:01
Temat postu:

Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Witam,
Przy ostatniej wymianie oleju silnikowego zauważyłem lekkie "pocenie" przy lewej półosi. W warsztacie powiedzieli mi, że jak na razie to nic poważnego, ale powinienem powoli się przymierzać do wymiany uszczelnienia. Przy okazji powiedzieli mi, że należy spuścić olej ze skrzyni i, najlepiej będzie, jeśli wleją ten sam. Wymiana oleju na nowy wiąże się nie tylko z kosztami, ale mogą wystąpić trudności w poprawnym funkcjonowaniu skrzyni(wyskakiwanie biegów, zużycie skrzyni itp.). Trochę mnie to przeraziło, nie wiem co o tym myśleć. Czy ktoś robił już coś podobnego i czy to co usłyszałem ma uzasadnienie. Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
ernestowski

Auto Maniak



Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 506
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Seat Altea 1.9TDI 2005
Piwa: 48/0
Wysłany: Pią 03 Maj 2013, 11:29
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Ja w swoim autku przy przebiegu 180kkm, w czasie tej zimy, wymieniłem olej w skrzyni biegów. Nowy olej kupiłem w ASO, tj. taki jaki powinien być. Po wymianie oleju zauważyłem znaczącą poprawę przy przełączaniu biegów w czasie większych mrozów. Przed wymianą oleju, na zimnym silniku podczas większych mrozów biegi wchodziły dość ciężko. Negatywnych skutków wymiany oleju w skrzyni biegów nie zauważyłem, a od wymiany przejechałem już 9kkm.
Powrót do góry
adeaem

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: -
Piwa: 7/2
Wysłany: Pią 03 Maj 2013, 12:19
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Ja wymieniłem olej w skrzyni przy przebiegu ~160km. Zalałem Fuchsa TITAN SINTOFLUID FE SAE 75W. Podobno taki leją na pierwszy montaż... W każdym razie dostosowany do mojej skrzyni. Negatywnych skutków również nie zauważyłem. I tak jak kolega wyżej napisał, wbijanie biegów w zimie się poprawiło ale nieznacznie (problemów z tym w sumie nie miałem).
Olej w skrzyni biegów, mimo że syntetyczny i mówią, że się go nie wymienia, zużywa się również. W zależności od skrzyni może to być 120-150kkm (o ile dobrze pamiętam). Informacji zasięgnąłem w firmie zajmującej się skrzyniami biegów.
Mowa oczywiście o manualu. Automat to inna bajka.
Powrót do góry
kerax

Dyskutant



Dołączył: 05 Wrz 2011
Posty: 52
Skąd jesteś (miejscowość / region): Brzeg Dolny
Posiadane auto: Seat Altea 1,6 2004
Piwa: 2/5
Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 10:19
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Witam,
Dzięki za odpowiedzi, rozumiem, że mogę spokojnie wymienić olej. Chciałbym, żeby mi ktoś jeszcze powiedział ile oleju wchodzi do mojej skrzyni. Altea 1,6 benzyna 102 KM. Zdaje się, że 2 litry, ale nie jestem pewien, bo w książce się nie doczytałem.
Pozdrawiam.
Powrót do góry
adeaem

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: -
Piwa: 7/2
Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 20:45
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Na stronach firm olejowych możesz sobie sprawdzić ile wchodzi.
Na liqui-moly.de podają, że 2 litry.
Dla mojej skrzyni też to były 2 litry ale weszło mniej. Tak czy owak, trzeba dwie litrowe bańki kupić. Wink
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 20:45
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
ernestowski

Auto Maniak



Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 506
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Seat Altea 1.9TDI 2005
Piwa: 48/0
Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 22:12
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


adeaem W niektórych skrzyniach biegów VW jest tak p...e, że aby spuścić cały olej trzeba przechylić skrzynię biegów, np. z całym autem. Poza tym aby nalać tyle ile podają, też trzeba przechylać skrzynię biegów, albo wlewać przez jakiś tam inny otwór. Mniej więcej takie historie słyszałem od kilku mechaników. Więc może i u Ciebie nie spłynął cały olej, albo nie dało się go nalać tyle ile powinno.
Powrót do góry
drozdaie

Dyskutant



Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 96
Skąd jesteś (miejscowość / region): G-dz,teraz Irl
Posiadane auto: Altea XL Stylance, 1.9 TDi BXE, 145 BHP, 2007
Piwa: 2/0
Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 22:17
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


adeaem napisał:
Zalałem Fuchsa TITAN SINTOFLUID FE SAE 75W. Podobno taki leją na pierwszy montaż... .


Skad masz takie info - sprawdzone? Tez wkrotce bede wymienial, ale nie wiem na jaki...
Powrót do góry
adeaem

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: -
Piwa: 7/2
Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 22:21
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Ernestowski, zgadza się, że względów konstrukcyjnych skrzynia została przechylona a korek pozostał tam gdzie był i nie jest w najniższym jej miejscu.
I tak jak napisałeś, najlepiej byłoby przechylić samochód i dopiero spuszczać olej. U mnie tego nie zrobili a próbowali odessać tyle ile się dało. Nowego oleju weszło ~1,5-1,6l.
Drozdaie, wyżej wymieniony olej został mi polecony na zmienolej.pl i tam uzyskałem taką informację (olej na pierwszy montaż). Konsultowałem to jeszcze w firmie zajmującej się skrzyniami i powiedzieli, że nadaje się. Na ile jest ona sprawdzona to nie wiem. W każdym razie, jeśli kupuje się oryginalny olej w ASO z logo VW, Seata, Skody i Audi to nie jest on produkcji VAGowskiej a kogoś innego. Wiadomo, najbezpieczniej kupić w ASO, ja poszedłem inną drogą. Wink
Powrót do góry
drozdaie

Dyskutant



Dołączył: 26 Lut 2013
Posty: 96
Skąd jesteś (miejscowość / region): G-dz,teraz Irl
Posiadane auto: Altea XL Stylance, 1.9 TDi BXE, 145 BHP, 2007
Piwa: 2/0
Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 22:47
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Kurde, z tymi olejami zawsze taka zagwozdka - co jeden to lepszy Rolling Eyes
Powrót do góry
adeaem

Stały Bywalec



Dołączył: 09 Lis 2011
Posty: 120
Skąd jesteś (miejscowość / region): PL
Posiadane auto: -
Piwa: 7/2
Wysłany: Sob 04 Maj 2013, 22:51
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


Dokładnie. Smile Na tym Fuchsie zrobiłem już niemal 30kkm i wszystko wydaje się być w porządku.
Powrót do góry
ernestowski

Auto Maniak



Dołączył: 19 Cze 2011
Posty: 506
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Seat Altea 1.9TDI 2005
Piwa: 48/0
Wysłany: Nie 05 Maj 2013, 11:39
Temat postu:

Re: ( Seat Altea ) Wymiana uszczelnienia skrzyni biegów


No to może ja jeszcze podpowiem dlaczego olej do skrzyni biegów kupiłem w ASO. Otóż dokupując w ASO olej do silnika, na dolewki, dostałem butelkę Castrola Professional. Natomiast olej do skrzyni biegów jest sprzedawany w ASO w butelce z logiem VW, tj. tak jakby produkowany na specjalne zamówienie VW.

Przyczyną zamawiania przez VW produktu specjalistycznego może być chęć obniżenia kosztów zakupu, np. po zweryfikowaniu, że skrzynie biegów VW nie potrzebują aż tak dobrych olejów jak te oferowane na wolnym rynku, więc rezygnując z jakichś tam parametrów można kupić tańszy olej.

Przyczyną zamawiania przez VW produktu specjalistycznego mogą też być specjalne wymagania skrzyń biegów VW, np. można było dużo zaoszczędzić na materiałach przy produkcji skrzyni biegów, kosztem dołożenia jakiegoś składnika do oleju ją smarującego.

Niestety nie udało mi się rozszyfrować dlaczego oleje do skrzyń biegów sprzedawane są w ASO w butelce z logiem VW, a nie tak jak oleje do silnika z logiem niezależnego producent, ale w międzyczasie doczytałem, że VW miał jakieś problemy z niektórymi skrzyniami biegów, np.: zgrzyty, głośna praca, haczenie przy zmianie biegów. Na takie objawy VW zalecił zmianę oleju w skrzyni biegów na olej o innym numerze produktu, pewnie o innej "recepturze". Być może ta inna "receptura" charakteryzuje się dodatkowymi dobranymi składnikami tzw. ulepszaczami. Być może oleje produkowane na wolny rynek nie zawierają takich dodatkowych składników, albo zawierają je standardowo.

W związku z taką liczbą niewiadomych stwierdziłem, że te kilkadziesiąt złotych więcej za olej w ASO nie jest warte łamania sobie głowy i ryzykowania, że jednak olej z wolnego rynku będzie nieodpowiedni do skrzyni biegów, która jest zamontowana w moim aucie.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Altea ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Seat Altea »

Opinie o samochodach Seat Altea - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Seat Altea ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


SeatLeon

19 800

2012r.

164 000 km

pomorskie

SeatLeon

30 000

2019r.

215 000 km

lubelskie

SeatAltea XL

14 800

2009r.

200 000 km

pomorskie

SeatIbiza

27 900

2017r.

177 000 km

pomorskie

SeatMii

16 500

2013r.

208 463 km

mazowieckie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Klub Seata Ibiza   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System