Seat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Idź do strony 1, 2  Następny
 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Toledo ) Układ chłodzenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
invisible9

Dyskutant



Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 64
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Seat Toledo, 1.9 2000r
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 17 Paź 2011, 21:27
Temat postu:

Jak sprawdzić termostat?


Witam

Jak sprawdzić czy termostat działa prawidłowo? Samochód zaczął troszkę więcej palić, nagrzewa się dość długo, wydaje mi się, że traci temperaturę dość szybko gdy go zgaszę. Rok temu wymieniał go mechanik przy okazji wymiany rozrządu, podobno wtedy nie nagrzewała się któraś rurka lub nagrzewała nie pamiętam:P Może coś "schrzanił" i będę reklamował tak jak gumy stablizatora. Można to sprawdzić vagiem?
Powrót do góry
dawid21101

Auto Maniak



Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 598
Skąd jesteś (miejscowość / region): kielce
Posiadane auto: Seat, Ibiza, 1.4 , 1995
Piwa: 35/17
Wysłany: Pon 17 Paź 2011, 21:56
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


vag ci nic nie powie sprawa jest prostsza
odpalasz zimne auto czekasz 5-10 min az wskazówka zacznie sie delikatnie podosic dotykasz chłodnicy jesli jest letnia termostat do wymiany jesli zimna jest ok
termostat działa na tej zasadzie ze jak samochod jest zimny płyn chłodzacy opływa mały obieg czyli silnik i nagrzewnica gdy temp dochodzi do około 90 stopni termostat otwiera duzy obieg i wtedy chłodnica ma sie zrobic ciepła dopiero kokoło 90 stopni
_________________
Piwo to jest życia smak.....
Powrót do góry
tomoziomo

Czytelnik



Dołączył: 17 Paź 2011
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Zamość
Posiadane auto: Seat Toledo 2000r. 1.6 SR
Piwa: 0/0
Wysłany: Pon 17 Paź 2011, 23:43
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


no dobra a gdzie on jest ten termostat i jak go wymienić ?? Nadmienię iż, ostatnio na trasie 50 km temparatura ciągle leżała na 60 stopni , ogrzewanie chodziło elegancko, ale pare dni wczesniej działała wskazówka temperatury. Jutro sprawdze termostat wg instrukcji (poczekam 5-10 min na włączonym silniku i sprawdze chlodnice)-Autko z włoch wiec moze nie ma termostatu Smile
pozdrawiam
Powrót do góry
gadu-gadu
szymekgd

Auto Maniak



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 1781
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Seat Toledo AFN
Piwa: 72/5
Wysłany: Wto 18 Paź 2011, 08:30
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Termostat i czujnik temp. sprawdzisz w vagu wystarczy pogooglowac, jezeli nie ma problemow z grzaniem to moze czujnik zle wskazuje? Termostat mozesz tez sprawdzic analizujac weze do/z chlodnicy, na dolnym jest termostat, jezeli jest sprawny to do temp. ok. 83st. dolny powinien byc wyraznie chlodniejszy-maly obieg, powyzej temp. powinna sie wyrownac.
_________________
pozdr. Michal
Powrót do góry
invisible9

Dyskutant



Dołączył: 13 Maj 2010
Posty: 64
Skąd jesteś (miejscowość / region): Poznań
Posiadane auto: Seat Toledo, 1.9 2000r
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 18 Paź 2011, 16:08
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Za bardzo nie wiem, które rurki mam "pomacać" i jak dotknąć chłodnicy?

Jest +12C, odpaliłem auto na podwórku nie gazowałem, stało sobie spokojnie i po 16 minutach wskazówka zaczęła się podnosić. Nie za długo?

Dotykałem przez przednią atrapę dołu chłodnicy i cały czas była zimna nawet gdy wskazówka podniosła się do ok 70-75C. Czy to dobrze?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 18 Paź 2011, 16:08
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
dawid21101

Auto Maniak



Dołączył: 30 Paź 2009
Posty: 598
Skąd jesteś (miejscowość / region): kielce
Posiadane auto: Seat, Ibiza, 1.4 , 1995
Piwa: 35/17
Wysłany: Sro 19 Paź 2011, 22:11
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


jesli chłodnica była zimna to jest ok tylko pytanie czy dotknołes odpowiedniej chłodnicy bo jesli masz klime to możesz miec dwie . staraj sie raczej dotknac chłodnicy od strony silnika
A i ton czuijnik temp tez warto sprawdzic
_________________
Piwo to jest życia smak.....
Powrót do góry
szymekgd

Auto Maniak



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 1781
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Seat Toledo AFN
Piwa: 72/5
Wysłany: Czw 20 Paź 2011, 09:11
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


W instrukcji jest napisane, ze po odpaleniu nalezy od razu ruszac, bez powodu tego nie pisza...

Do chlodnicy wchodza 2a grube gumowe weze, jeden z gory i jeden z dolu, przyjmujac, ze temp. dolu chlodnicy jest taka sama jak weza dolnego (z termostatem) t swiadczy o tym, ze jest wszystko w normie, termostat zaczyna otwierac sie powyzej 80st. i do tej temp. dolny waz ma byc wyraznie zimniejszy.
Sprawdz/podmien czujnik temp. G62, jest podwojny i moze odczyt na blaty jest przeklamany, a sugerujac sie nim... Wink

dawid21101, jezeli sie nie myle to klima ma skraplacz w postaci rurek przed chlodnica wody.
_________________
pozdr. Michal
Powrót do góry
Radek73

Auto Maniak



Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 4345
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Leon Sport 1,9 TDI 110 KM
Piwa: 149/6
Wysłany: Czw 20 Paź 2011, 09:55
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


A termostat nie można sprawdzic poprzez wsadzenie go do gorącej wody?
_________________
Powrót do góry
szymekgd

Auto Maniak



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 1781
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Seat Toledo AFN
Piwa: 72/5
Wysłany: Czw 20 Paź 2011, 10:33
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Mozna, ale trzeba go wymontowac, a wtedy chyba juz prosciej zalozyc nowy Wink

Z opisow kolegi ja bym obstawial jednak uszkodzony czujnik temp. plynu.
_________________
pozdr. Michal
Powrót do góry
grzesiekw17

Auto Maniak



Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 539
Skąd jesteś (miejscowość / region): kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: seat Toledo II signo 1,8 20V, Bmw e90 318i
Piwa: 31/3
Wysłany: Pią 23 Gru 2011, 17:40
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Taka informacja dla przyszłych potencjalnych klientów z uszkodzonym termostatem. Tylko nie firmy Vernet. Nawet nie miesiąc nacieszyłem się ładnie stojącą wskazówką na 90-tce. Nie żałuje tych wydanych raptem 27 zł, ale umęczyłem się cholernie tym dostępem do niego i wymianą. Chyba, że trafiłem na jakiś wyjątkowo mizerny egzemplarz. Jestem ciekaw jak u innych przedstawia się sytuacja po wymianie.
Powrót do góry
szymekgd

Auto Maniak



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 1781
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Seat Toledo AFN
Piwa: 72/5
Wysłany: Pią 23 Gru 2011, 17:52
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


To nie kwestia egzemplarza, a firmy, ale masz racje, termostat 30zl, roboty na kilka godzin, przynajmniej w moim tdi..
_________________
pozdr. Michal
Powrót do góry
grzesiekw17

Auto Maniak



Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 539
Skąd jesteś (miejscowość / region): kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: seat Toledo II signo 1,8 20V, Bmw e90 318i
Piwa: 31/3
Wysłany: Wto 27 Gru 2011, 19:58
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Byłem dzisiaj w sklepie gdzie kupiłem owy termostat i dowiedziałem się, że... nie przyjmują reklamacji i ja jestem pierwszym klientem który narzeka na termostat "vernet". Poza tym powiedział, że to nie jego wymysł, a jak chce się przekonać i wykłócać to podawał mi numer tel. do hurtowni. Co ciekawe w sklepie tuż obok gdy, pytałem to nie ma żadnego problemu z reklamacją i zgodnie przyznają, że mieli przypadki wadliwych egzemplarzy termostatów "vernet". Cóż, może wielka strata dla owego sklepu nie będzie, bo co ze mnie za klient, ale następnym razem mocno się zastanowię zanim cokolwiek u nich kupię.
Powrót do góry
Janrek

Debiutant



Dołączył: 06 Gru 2010
Posty: 42
Skąd jesteś (miejscowość / region): Warszawa
Posiadane auto: Skoda Octavia 1,6 Tour z fabryczną instalacją gazową 2011
Piwa: 4/0
Wysłany: Nie 01 Sty 2012, 18:16
Temat postu:

( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat ?


Witam,
na wstępie chciałbym zaproponować na początku następujące postępowanie , które pozwoli stwierdzić , czy faktycznie termostat jest niesprawny. W tym celu należy napełnić naczynie wodą , włożyć pewny termometr ze skalą do 90 - 100 st., zanurzyć termostat na nitce i obserwować go po podgrzaniu na gazie w jakiej temperaturze nastąpi otwarcie zaworu aż dla pewności do pełnego skoku , czy przypadkiem się nie zacina . Proponuję to powtórzyć co najmniej trzy razy, za każdym razem schładzając ( ważne ) termostat na wolnym powietrzu do temperatury otoczenia. Na każdym firmowym termostacie jest wytłoczona temperatura początku otwarcia (np. 85 st) z reguły w tolerancji +-2 st., czego producent nie podaje.
Jeżeli temp. pocz. otwarcia się mieści w podanym zakresie temperatur to należy przyjąć , że termostat jest w pełni sprawny i nie ma podstaw do reklamacji. Jeżeli jest niesprawny to sklep zgodnie z przepisami jest zobowiązany przyjąć wadliwy towar wraz pismem uzasadniającym powody reklamacji za pokwitowaniem na kopii podpisem i pieczątką. Ponadto zobowiązany jest rozpatrzeć reklamacją w ciągu 14 dni kalendarzowych. Jeżeli nie rozpatrzy w tym terminie masz prawo zażądać zwrotu pieniędzy lub towaru nowego wolnego od wad.
Jak nie chce sklep przyjąć reklamacji to proponuję wysłać termostat do hurtowni wraz z pismem za potwierdzeniem.
Problem jest z czekaniem co najmniej dwóch tygodni oraz brakiem pewności pozytywnego rozpatrzenia reklamacji zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli termostat jest sprawny przyczyn należy szukać w układzie chłodzenia , np. może to być niesprawny czujnik temperatury,zapowietrzony układ , ubytek płynu chłodzącego lub inne.
Dodatkowo należy bezwzględnie sprawdzić , czy termostat posiada wytłoczoną temperaturę początku otwarcia zgodną z zaleceniami producenta dla naszego klimatu. Np dla Włoch z uwagi na ciepły klimat temperatura pocz. otwarcia może wynosić przykładowo 80 st. , a dla Polski w chłodniejszym klimacie może być 85 st. Podane dane są tylko poglądowe dla zrozumienia zagadnienia .
W zasadzie dla każdego auta dla optymalnej pracy silnika i zużycia paliwa powinno się stosować termostaty - podam na przykładzie Poloneza tzw. letnie o temp. pocz. otwarcia 82 st. , zimowe 87 st. , ale z uwagi na koszty zamontowania i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta producenci proponują uniwersalny termostat 85 st. na lato i zimę. Zaawansowani technicznie posiadający czas i warunki garażowe mogą zastosować powyższą opcję dobraną odpowiednio do marki auta.
Po zakupie nowego termostatu skrupulatni dla pewności mogą zweryfikować nowy termostat w/w metodą , gdyż czasami producenci wypuszczają buble , które kosztują nas dużo nerwów i pieniędzy zanim dojdziemy do przyczyny usterki.
Powrót do góry
Radek73

Auto Maniak



Dołączył: 05 Sie 2008
Posty: 4345
Skąd jesteś (miejscowość / region): Szczecin
Posiadane auto: Leon Sport 1,9 TDI 110 KM
Piwa: 149/6
Wysłany: Pon 02 Sty 2012, 12:12
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Radek73 napisał:
A termostat nie można sprawdzic poprzez wsadzenie go do gorącej wody?


szymekgd napisał:
Mozna, ale trzeba go wymontowac, a wtedy chyba juz prosciej zalozyc nowy Wink

_________________
Powrót do góry
grzesiekw17

Auto Maniak



Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 539
Skąd jesteś (miejscowość / region): kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: seat Toledo II signo 1,8 20V, Bmw e90 318i
Piwa: 31/3
Wysłany: Sro 04 Sty 2012, 21:12
Temat postu:

Re: ( Seat Toledo ) Jak sprawdzić termostat?


Muszę jednak napisać pewne sprostowanie. Zwracam honor termostatowi "Vernet" jako niesłusznie oskarżonemu. Co prawda nie "napracował" się u mnie w aucie za długo, bo raptem miesiąc i nie wiem jak długo by wytrzymał, ale jako uznany za winnego wymieniłem go na " Wahlera". Jak się jednak okazało moja praca i wydatek były zbędne bo wskazówka temperatury niewiele drgnęła po tej wymianie. Zbyt może pochopnie został on (Vernet) oskarżony, ale po wymianie pięknie trzymał temperaturę i miło było dla oka patrzeć na wskazówkę ciągle w tym samym idealnym położeniu Więc gdy nagle wskazówka przestała cieszyć moje oko zaraz podejrzenie padło na Verneta i niesłusznie, bo winny okazał się... czujnik temperatury, nie wytrzymał biedny nagle takiego ukropu. Cóż, nauka kosztuje ( i to dosłownie) wahlera zostawiłem, bo przecież nie wrócę z nim do sklepu, nie wspominając o robocie, a czujnik musiałem kupić nowy.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Toledo ) Układ chłodzenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2
Ogłoszenia sprzedaży - Seat Toledo »

Opinie o samochodach Seat Toledo - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Seat Toledo ) Układ chłodzenia


SeatIbiza

26 900

2012r.

234 100 km

mazowieckie

SeatIbiza

13 800

2009r.

250 000 km

pomorskie

SeatLeon

42 900

2017r.

204 103 km

śląskie

SeatLeon

44 990

2016r.

130 000 km

wielkopolskie

SeatLeon

49 900

2016r.

115 000 km

wielkopolskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Klub Seata Ibiza   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System