Seat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Leon ) Układ chłodzenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
przemo2108

Dyskutant



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 51
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sucha
Posiadane auto: leon
Piwa: 0/2
Wysłany: Wto 03 Lip 2012, 21:03
Temat postu:

płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


witam,
od jakiegoś czasu zmagam się z problem chłodzeniem silnika. samochód seat leon, 2001r, 110KM, TDI. a wiec po dłuższej jeździe wyrzuca mi płyn chłodniczy zaworkiem bezpieczeństwa w zbiorniku wyrównawczym. termostat wymieniony (na pewno działa bo sprawdzałem w "garnku"),układ chłodniczy przeczyszczony środkiem do czyszczenia chłodnic- zalane świeżutkim DYNAGEREM, wentylatory dobre (sprawdzałem na "krótko") i tu mnie zastanawia!! jak go odpowietrzałem łapał temperaturę 90stopni jakieś 20- 25minut - wydaje mi się ze długo! DLACZEGO?? jak już złapał, wiatraki nadal się nie kręciły, gazowałem go naprawdę mocno i nadal nic, dopiero jak włączyłem klimatyzacje to oba zaczęły kręcić. jak wyłączyłem klimę to cisza. czy czasem nie ma jakiegoś czujnika - sterownika odpowiedzialnego za włączanie wiatraka? może tu jest przyczyna wyrzucania płynu zaworkiem bezpieczeństwa?
Powrót do góry
jurcio6

Auto Maniak



Dołączył: 31 Maj 2011
Posty: 600
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kielce
Posiadane auto: Seat Leon 1.6SR 2000r.
Piwa: 16/6
Wysłany: Wto 03 Lip 2012, 21:58
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


1. Zaworek bezpieczeństwa jest bodajże mechaniczny - wyrzuca wtedy, jak jest za duże ciśnienie płynu chłodniczego. Może to mieć miejsce, jak się go za dużo wleje albo jak się właśnie gotuje... Na pewno masz wskazanie na zbiorniku wyrównawczym pomiędzy min i max? Jeśli tak, to pewnie Ci się płyn gotuje... i patrz punkt 2.

2. Silnik dużo szybciej powinien złapać Ci optymalną temperaturę - na pewno nie po 20-25 minutach, nie w taką pogodę. Gdy miałem taką sytuację w benzyniaku to okazało się, że termostat był uwalony i nie domykał się - przez to płyn chłodniczy był na dużym obiegu i długo się grzał. W tej sytuacji również wentylatory mi się nie załączały pomimo, że mechanik na czas testu rozgrzał auto tak, że płyn miał już ponad 100 stopni! Najważniejsze w tym wypadku jest jednak to, że wskaźnik na desce rozdzielczej wskazywał nieco ponad 90 stopni! To pod VAGiem sprawdziliśmy prawdziwą temperaturę...

Moja rada jest taka: jak nie chcesz zagotować auta, to lepiej szybciutko wymień ten termostat - masz objawy identyczne jak ja miałem u siebie, do tego wyrzuca Ci przez zawór bezpieczeństwa zapewne zagotowany płyn! Mój mechanik też sprawdzał ten termostat i mówił, że nie wygląda na uwalony - minimalnie mógł być jakiś tam ślad niedomknięcia, a jednak to było to - za termostat dałem z 50zł, do tego nowy płyn i wszystkie objawy jak ręką odjął - wentylatory się normalnie załączają, samochód dużo szybciej łapie optymalną temperaturę. Jestem na 99% przekonany, że masz ten sam problem i winny jest właśnie termostat.
Powrót do góry
przemo2108

Dyskutant



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 51
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sucha
Posiadane auto: leon
Piwa: 0/2
Wysłany: Wto 03 Lip 2012, 22:39
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


kurde a jak kupowałem to chciałem wahlera a sprzedawca miał tylko VERNET, niby działa ale chyba zaryzykuje i kupie jeszcze jeden tak jak kolego piszesz
Powrót do góry
marcin 82
Moderator

Auto Maniak



Dołączył: 28 Lip 2008
Posty: 2143
Skąd jesteś (miejscowość / region): KRA....
Posiadane auto: leon,1.6 16v AZD.LPG,2001r/ focus 2,0 tdci 2010 titanium
Piwa: 84/3
Wysłany: Wto 03 Lip 2012, 23:25
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


sprawdź też czujnik który załącza wentylatory, powinien być przy chłodnicy. Nawet jeśli jest walnięty termostat to przy około 97'C powinny załączyć się wentylatory, skoro się tak nie dzieje to płyn gotuje i go wyrzuca.
Powrót do góry
przemo2108

Dyskutant



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 51
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sucha
Posiadane auto: leon
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 04 Lip 2012, 06:22
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


koledzy a jak sprawdzic ten czujnik na chlodnicy?? da rade VAGiem?? czy jakoś domowym sposobem??
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Sro 04 Lip 2012, 06:22
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
grzesiekw17

Auto Maniak



Dołączył: 07 Lip 2009
Posty: 539
Skąd jesteś (miejscowość / region): kujawsko-pomorskie
Posiadane auto: seat Toledo II signo 1,8 20V, Bmw e90 318i
Piwa: 31/3
Wysłany: Sro 04 Lip 2012, 09:40
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


Zasadnicze pytanie to kiedy Ci wyrzuca ten płyn. Sprawdzasz przy tym temperaturę silnika? Jeśli się już gotuje to normalne, że wyrzuca płyn, ale powinieneś też to widzieć na wskaźniku temperatury. Twoje sprawdzanie wentylatorów na krótko i podczas włączania klimatyzacji dowodzi tylko tego, że wentylatory są sprawne, ale nie dowodzi, że działa włącznik temperatury który je włącza. Nie chce Cie straszyć, ale np. uszkodzona uszczelka głowicy tez powoduje wyrzucanie płynu.
Powrót do góry
przemo2108

Dyskutant



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 51
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sucha
Posiadane auto: leon
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 04 Lip 2012, 12:57
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


Kolego temperaturę na zegarach pokazuje dobrze- jak zawsze, lekko ponad 90, i właśnie nic nie wskazuje więcej, auto normalnie chodzi, zero kopcenia na biało czy płyn w oleju i na odwrót, jakby kontrolka nie pokazywała że mało płynu to nawet bym nie zauważył, dolewam i jadę dalej, ale to tylko na dłuższych trasach, normalnie na odcinku praca- dom- 10km to nic nie wyrzuca!
Kupię dzisiaj ten czujnik chłodnicy i zobaczymy!
Powrót do góry
szymekgd

Auto Maniak



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 1781
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Seat Toledo AFN
Piwa: 72/5
Wysłany: Sro 04 Lip 2012, 13:29
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


A korek zb.wyrownawczego podmieniales?

Co do nagrzewania, ostatnio tez to robilem i "mechanik" ponad 20min meczyl mi silnik na wolnych/przygazowkach, po tym czasie dopiero otworzyl sie termostat i dolny waz zrobil sie cieply, ale wentylatory nawet nie zalaczyly sie na 1m biegu...Jezeli masz klime to dodatkowo wentylatory zalacza sterownik.
_________________
pozdr. Michal
Powrót do góry
jurcio6

Auto Maniak



Dołączył: 31 Maj 2011
Posty: 600
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kielce
Posiadane auto: Seat Leon 1.6SR 2000r.
Piwa: 16/6
Wysłany: Sro 04 Lip 2012, 17:23
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


No u mnie tak jak pisałem - nawet jak płyn przekroczył 100 stopni, to przy uwalonym termostacie nie włączały się wentylatory, a wskaźnik temperatury na desce rozdzielczej wskazywał nieco ponad 90 stopni... jak chcesz się upewnić na 100%, to trzeba by podpiąć się pod VAG'a, dobrze rozgrzać auto i sprawdzić temperatury/porównać ze wskazaniami czujnika na liczniku.

Ale ten termostat to już wymieniałeś? Dawno? Może faktycznie to włącznik wentylatorów.. albo gdzieś wiązka jest uszkodzona.
Powrót do góry
przemo2108

Dyskutant



Dołączył: 11 Lis 2009
Posty: 51
Skąd jesteś (miejscowość / region): Sucha
Posiadane auto: leon
Piwa: 0/2
Wysłany: Sro 04 Lip 2012, 20:29
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


korek wymieniłem na nowy, a ten termostat wymieniałem ok tygodnia temu, a wczoraj sprawdzałem go w garczku czy sie otwiera i jest ok. dziś podpinałem pod VAG i porównywałem temperature na rozgrzanym silniku - jest taka sama czyli ok, jutro jeszcze popatrze na zimnym silniku. wiązka chyba nie moze być uszkodzona skoro załącza wiatraki jak włączę klime. kupiłem nowy czujnik chlodnicy i jutro go przegonie i zobaczymy czy sie wiatrak załaczy bo na biegu jałowym 90stopni łapał jakies 25minut i wiatrak ani nie drgnoł jak go pogazowałem. aha jeszcze po przejażce przy gaszeniu silnika słychac jakby się płyn przelewał!??
Powrót do góry
szymekgd

Auto Maniak



Dołączył: 18 Sie 2010
Posty: 1781
Skąd jesteś (miejscowość / region): Gdynia
Posiadane auto: Seat Toledo AFN
Piwa: 72/5
Wysłany: Pią 06 Lip 2012, 10:47
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) płyn chlodniczy-zaworek bezpieczenstwa- problem


Tu jest ciekawy watek do lektury: http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2087124, oczywiscie to czarny scenariusz...
_________________
pozdr. Michal
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Leon ) Układ chłodzenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Seat Leon »

Opinie o samochodach Seat Leon - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Seat Leon ) Układ chłodzenia


SeatAltea XL

10 900

2007r.

346 000 km

mazowieckie

SeatLeon

62 300

2015r.

143 618 km

podkarpackie

SeatCordoba

2 222

2005r.

121 000 km

lubelskie

SeatMii

26 400

2015r.

78 116 km

śląskie

SeatMii

17 999

2013r.

206 000 km

warmińsko-mazurskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Klub Seata Ibiza   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System