Seat

ogłoszeniaceny używanychwiadomościdealerzyforumczęścioponyksiążkilinkitapetyopiniedekoder VIN
  FAQ    Szukaj    Użytkownicy    Regulamin    Grupy    Czat    Rejestracja 
  Profil    Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości    Zaloguj    iboi - ogłoszenia

( Seat Leon ) Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkościach



 
postów na stronie: 10 20 50
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Leon ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Artur_r0

Debiutant



Dołączył: 05 Maj 2008
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bielsko-Biała
Posiadane auto: Leon 1P 07-08 1.6 BSE
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 08 Cze 2015, 21:19
Temat postu:

Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkościach


Witam serdecznie,
Mój problem dotyczy delikatnych drgań na kierownicy.
Niedawno kupiłem Leona i podczas jazdy próbnej czułem lekkie drganie na kierownicy zaczynające się tak od 120km/h (lekko wyczuwalne), a od 140km/h i wzwyż nasilały się. Opony były stare i wyząbkowane więc wydawało mi się, że po wymianie opon to przejdzie. Kupiłem nowe opony Dunlop Blueresponse i problem pozostał.
Opony zakładane i wyważane w zakładzie do którego od lat jeżdżę. "Robię" tam co sezon kilka aut i nigdy nie miałem problemów, więc zakładam że wyważarkę mają dobrą. Felgi oryginalne z Seata, proste, nieuszkodzone. Opony w rozmiarze dedykowanym 205/55 R16. Opony na wyważarce idą "prosto", nie widać żadnego bicia, a wulkanizatorzy mówili że nie widzą żadnych nieprawidłowości. Pojechałem więc na stację diagnostyczną, gdzie sprawdzili mi zawieszenie na trzepaku. Diagnosta stwierdził, że nie ma żadnych luzów i wszystko w porządku, a przyczyny bicia należy szukać w kołach (felgi albo opony). Powróciłem więc do wulkanizatora i zaczęliśmy zabawę w przekładanie kół. Najpierw zamieniliśmy koła przód-tył. Przejechałem 50km i okazało się że drgania ustały! Byłem pewny, że któraś opona ma wadę fabryczną więc żeby znaleźć winowajcę zaczęliśmy testować w różnych konfiguracjach, przekładając po kolei koła. Okazało się, że drgania powróciły i nie ma znaczenia które koło gdzie się znajduje. Nawet w konfiguracji, w której początkowo drgania ustały, teraz nadal występują. Co ciekawe, drgania te jednego dnia są zupełnie niewyczuwalne, innego powracają. Jest to delikatne drganie kierownicy "przód - tył", a nie na boki "prawo-lewo". W pewnym momencie nawet myślałem, że to może kwestia nawierzchni, ale czasem kierownica drży na idealnie płaskiej nawierzchni.

Bardzo proszę o sugestie co może powodować te drgania. Wydaje mi się, że układ kierowniczy jest ok - na zakrętach żaden luz nie jest wyczuwalny (jeżdzę autem firmowym z luzem w ukłądzie kierowniczym, w moim Leonie nie ma takich objawów), samochód reaguje na najmniejszy ruch kierownicą. Samochód ma 69 tys przebiegu, jak puści się kierownicę jedzie idealnie prosto przy każdej prędkości, nie ściąga. Tarcze proste, przy hamowaniu nic nie bije, nie drży. Dodam, że drgania są wyczuwalne jakby mocniej na zakrętach szczególnie przy wyższych prędkościach lub mocnym przyspieszaniu na zakręcie. Wyczytałem, że komuś po zrobieniu zbieżności drgania ustały. Próbować w tym kierunku? Czy będzie to może jednak jakiś delikatny luz w zawieszeniu, którego diagnosta nie wychwycił (np. końcówki drążka)?
Powrót do góry
gadu-gadu
jack666

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 477
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: była Altea 1,9tdi 2009 jest VW Sportsvan 2016; Mii 2014
Piwa: 21/0
Wysłany: Pon 08 Cze 2015, 22:20
Temat postu:

Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkściach


Artur_r0 napisał:
Witam serdecznie,
Pojechałem więc na stację diagnostyczną, gdzie sprawdzili mi zawieszenie na trzepaku.

Nie żadne trzepaki tylko podnieść, wsadzić łyżkę i zobaczyć czy są luzy i gdzie.
Geometria tyłu, a nie samą zbieżność. I co to za opony były jak po 69 tysiącach były stare i wyząbkowane.
Ale rozumiem, że cena była mocno okazyjna jak zapadłą decyzja o kupie samochodu, który już przed zakupem sprawiał problemy.
Powrót do góry
Artur_r0

Debiutant



Dołączył: 05 Maj 2008
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bielsko-Biała
Posiadane auto: Leon 1P 07-08 1.6 BSE
Piwa: 0/1
Wysłany: Pon 08 Cze 2015, 22:50
Temat postu:

Re: Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkściach


jack666 napisał:
Artur_r0 napisał:
Witam serdecznie,
Pojechałem więc na stację diagnostyczną, gdzie sprawdzili mi zawieszenie na trzepaku.

Nie żadne trzepaki tylko podnieść, wsadzić łyżkę i zobaczyć czy są luzy i gdzie.
Geometria tyłu, a nie samą zbieżność. I co to za opony były jak po 69 tysiącach były stare i wyząbkowane.
Ale rozumiem, że cena była mocno okazyjna jak zapadłą decyzja o kupie samochodu, który już przed zakupem sprawiał problemy.

Cena zdecydowanie nie była okazyjna, nawet około 2tys. zł wyższa od rynkowej. Wink Decyzja zapadła, ponieważ auto jest ze 100% przebiegiem poniżej 70kkm, nie był nigdzie nawet draśnięty i na każdym elemencie ma fabryczny lakier, od pierwszego właściciela z polskiego salonu i do tego z tym silnikiem co szukałem. Wiem, że każdy kto kupił auto twierdzi że kupił ideał i okazję. Moim zdaniem jednak była to bardzo interesująca oferta - obejrzałem trochę samochodów i wiem że na taki egzemplarz trafić bardzo trudno. Popraw mnie, jeżeli się mylę. Wink
Opony wrzucone były na sprzedaż - starsze niż sam samochód i w kiepskim stanie do tego wyząbkowane (właściciel ma zakład wulkanizacji, więc nie dziwiło mnie to przy zakupie). Zimówki na których jeździł są w idealnym stanie.

Ale koniec autoreklamy. Zrobię jak radzisz. Co do tylnego zawieszenia, oczywiście warto sprawdzić, ale czy może mieć jakiś wpływ na drgania kierownicy? Dodam, że wyczuwalne są tylko i wyłącznie na kierownicy.
Powrót do góry
gadu-gadu
resttart0

Czytelnik



Dołączył: 14 Maj 2015
Posty: 2
Skąd jesteś (miejscowość / region): Przemyśl
Posiadane auto: LEON
Piwa: 0/0
Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 14:25
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkościach


Ja właśnie miałem luzy, pewnie coś podobnego Smile
Powrót do góry
spik (wp kontakt)
jack666

Przyjaciel Portalu



Dołączył: 18 Lip 2009
Posty: 477
Skąd jesteś (miejscowość / region): Polska
Posiadane auto: była Altea 1,9tdi 2009 jest VW Sportsvan 2016; Mii 2014
Piwa: 21/0
Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 23:10
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkościach


resttart0 napisał:
Ja właśnie miałem luzy, pewnie coś podobnego Smile


Miałeś luzy w pralce ?
Powrót do góry
Reklama








Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 23:10
Temat postu:

reklama


Powrót do góry
Artur_r0

Debiutant



Dołączył: 05 Maj 2008
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bielsko-Biała
Posiadane auto: Leon 1P 07-08 1.6 BSE
Piwa: 0/1
Wysłany: Wto 09 Cze 2015, 23:17
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkościach


resttart0 napisał:
Ja właśnie miałem luzy, pewnie coś podobnego Smile

Coś więcej o tych "luzach"? Very Happy


jack666 napisał:
resttart0 napisał:
Ja właśnie miałem luzy, pewnie coś podobnego Smile


Miałeś luzy w pralce ?

Dość szybko jak na luzy w maglownicy, chociaż wiem że to od przebiegu nie zależy.
Geometrii zawieszenia nie chciałbym robić od razu, bo jak się okaże, że trzeba wymienić np. końcówkę drążka kierowniczego, albo jest delikatny luz na sworzniu, to geometria będzie ponownie do zrobienia. Podjadę do jakiegoś mechanika, może coś się uda znaleźć.
Powrót do góry
gadu-gadu
kaktus_nh

Debiutant



Dołączył: 09 Cze 2015
Posty: 11
Skąd jesteś (miejscowość / region): Kraków
Posiadane auto: Seat Altea 1.9 TDI 105km 2007r.
Piwa: 1/1
Wysłany: Nie 14 Cze 2015, 15:49
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkościach


Miałem niedawno ten sam problem tylko w Fieście ale koła to kołaSmile
zmieniłem opony z zimówek(na stali) na letnie(alu) i na autostradzie zaczęło coś drżeć tak od 120.. przy 140 -160 najbardziej.
Pojechałem do zakładu gdzie mi zmieniali koła wyważyli jeszcze raz i wszystko ok, oglądaliśmy koła żadnych objawów nie było widać.. myślę no niemożliwe, przecież nowe auto, zawieszenie sprawdzane na autoryzowanym serwisie miesiąc wcześniej, alusy po jednym sezonie bez ryski hmm..
Pojechałem więc do potężnego zakładu żeby mi jeszcze oni wyważyli i też wszystko w porządku..

Dopiero jeden z mechaników podpowiedział żebym pojechał do typowo wulkanizacyjnego zakładu z dobrą renomą ( w Krakowie na kocmyrzowskiej) bo oni mają lepszy sprzęt. Tak też zrobiłem.
I Bingo! felga nieznacznie krzywa nawet gołym okiem nie zauważyłem, zresztą mechanikiem nie jestem ale ci wcześniejsi powinni. W tym zakładzie mieli naprawdę dobry sprzęt, wyważenie nie tylko na boki ale też góra dół( tak zwane dynamiczne). poklepali młotkiem i udało się wyprostować. Chodzi jak złoto:)

Dlatego moja rada: Jedź do profesjonalnego zakładu wulkanizacyjnego gdzie mają wyważanie dynamiczne i powinni znaleźć przyczynęSmile

Aha Ja zapłaciłem 160 zł za wyważenie ale w sumie gdybym od razu u nich zmieniał koła to nie miałbym problemu (zapłaciłem wcześniej za wymianę z wyważeniem 80zł, potem wyważenie 60zł i znów 60zł więc straciłem więcej).

Pozdrawiam
Powrót do góry
Wystawiono 1 piw(a)
Artur_r0

Debiutant



Dołączył: 05 Maj 2008
Posty: 15
Skąd jesteś (miejscowość / region): Bielsko-Biała
Posiadane auto: Leon 1P 07-08 1.6 BSE
Piwa: 0/1
Wysłany: Nie 14 Cze 2015, 20:42
Temat postu:

Re: ( Seat Leon ) Seat Leon 1P drganie kierownicy przy większych prędkościach


Dzięki wielkie za poradę. Czytałem o dynamicznym wyważaniu i zastanawiałem się nad tym wcześniej. Może faktycznie warto spróbować. Wink Pojadę jeszcze raz dokładnie sprawdzić luzy. Jeżeli okaże się, że wszytko ok, wybiorę się do innego zakładu wulkanizacyjnego. Zobaczę czy w pobliżu Bielska-Białej znajdzie się coś bardziej profesjonalnego. Wink
Powrót do góry
gadu-gadu
Wyświetl posty z ostatnich:   
   Forum SEAT Forum Strona Główna -> ( Seat Leon ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1
Ogłoszenia sprzedaży - Seat Leon »

Opinie o samochodach Seat Leon - testy użytkowników »


 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Popularne dyskusje w dziale: ( Seat Leon ) Zawieszenie-układ hamulcowy-układ jezdny-układ kierowniczy


SeatLeon

33 500

2012r.

227 000 km

śląskie

SeatMii

15 900

2013r.

208 463 km

mazowieckie

SeatLeon

65 900

2017r.

87 000 km

śląskie

SeatLeon

44 990

2016r.

130 000 km

wielkopolskie

SeatLeon

18 999

2007r.

208 000 km

warmińsko-mazurskie





Powered by phpBB © 2001, 2006 phpBB Group



Partnerskie fora dyskusyjne: Klub Seata Ibiza   



Serwis partnerski portalu www.auto.plSamochody to nasza pasja
Copyright © Profit 2003 - 2024 Created by idealneT and OM System